Žmonių judėjimo laisvė – ne visuomet buvo taip lengvai pasiekiama

Vienas iš nuostabių dalykų, kuriuos mums suteikė liberalusis kapitalizmas yra asmenų judėjimo laisvę. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai kad galime gana nesunkiai persikelti iš vieno miesto į kitą nėra kažkoks ypatingas reiškinys, reikia pagalvoti apie visas sąlygas, kurios mums leidžia tai padaryti. Gyvenant sovietų sąjungoje, žmonės dažnai negalėdavo pasirinkti netgi, kurioje vietoje jie turėtų dirbti. Viskas buvo iš anksto nuspręsta už juos. Jei negali pasirinkti, kur tau dirbti, tuomet juolab negali persikelti gyventi į kitą miestą. Retas tuomet būtų galėjęs sau leisti važinėti iš Vilniaus į kauną kiekvieną dieną.

furniture

Darbas taip pat nebuvo vienintelė priežastis, kodėl žmonėms kraustytis buvo sudėtinga. Jei užsimanytumėte persikraustyti iš sostinės į pajūrį šiandien, tuomet jūs tai padarytumėte be jokių problemų. Jums tiesiog reikėtų surasti įmonę, kurios veikla yra perkraustymo paslaugos Vilniuje ir suderinti laiką, kada jie galės pervežti jūsų daiktus į naują būstą. Lygiai tas pats galioja, jei tiesiog norite persikraustyti iš vieno Vilniaus galo į kitą. Tuo tarpu, toks patogumas sovietiniais laikais buvo sunkiai pasiekiamas. Įmonių, kurios teiktų privačias pervežimo paslaugas buvo itin mažai, o žmonių, kurie turėtų nuosavus mikroautobusiukus ar sunkvežimius taip pat nebuvo gausu. Todėl, žmonės, kurie norėdavo persikraustyti gyventi į kitą vietą turėdavo suktis kaip išmanydami, kad surastų vairuotoją, kuris galės jiems padėti.

Jau aptarėme dvi priežastis, kodėl ankščiau judėjimo laisvė nebuvo taip lengvai pasiekiama, tai darbas ir kraustymasis. Tačiau taip pat nereikia pamiršti ir to, kad dabar mes galime persikelti ne vien tik Lietuvos ribose, o visos Europos sąjungos ribose, o gavus reikiamus dokumentus, galime išvykti gyventi ir į sąjungai nepriklausančias šalis. Dar geriau yra tai, kad ir darbą galime rasti daugelyje šalių, kartais net ir nemokėdami tos šalies kalbos, o ir savo daiktus galime nesunkiai persigabenti į kitą šalį pasamdę tą pačią perkraustymu užsiimančią įmonę.

Todėl jau turbūt supratote, kad judėjimo laisvė, kuri dabar mums atrodo natūrali, ne visuomet tokia buvo ir ja turėtume džiaugtis bei ją vertinti.

Parašykite komentarą