Tvarkomės kartu su vaikais: kaip jie gali padėti?

Namu guru

Perdiodnis Namų valymas drauge su vaiku gali būti smagiu laiku, kurį praleidžiate kartu. Bendra veikla gerina tarpusavio ryšį ir suteikia galimybę ugdyti mažiesiems naudingus įgūdžius, formuoti gerus įpročius. Žinoma, tvarkymasis gali būti ir nuobodi tėvų primesta prievolė. Kaip atskirti šią ribą ir neatbaidyti vaikų nuo namų ruošos? Kada galima tikėtis sulaukti realios mažųjų pagalbos?

Visų pirma, atsikratykite išankstinių nusistatymų, darbų skirstymo į „mergaitiškus“ ar „berniukiškus“ ir pasiruoškite priimti vaiką taip tarsi jis būtų suaugęs. Leiskite jam jaustis laisvai, pačiam priimti nesudėtingus sprendimus ir jausti, kad iš tikrųjų padeda, o ne imituoja bendrą veiklą.

Pradėkite nuo mažų įkvepiančių pokyčių

Lengviausias būdas auklėti vaikus yra įtraukimas į bendrą veiklą, kartas nuo karto apimant ir tuos darbus, kurie nėra malonūs ar mėgstami. Jau vienerių sulaukęs mažylis gali skudurėliu šluostyti dulkes, o smagesnės veiklos už šuniuko maudymą ar sniego kasimą su penkiamečiu tiesiog nėra. Antra vertus, namų valymas nėra tik smagūs dalykai – niekas nemėgsta plauti indų, grindų ar blizginti langų.

Kita problema yra tai, kad mažųjų pastangos ir rezultatas dažnai nėra praktiškai naudingas. Tiesą sakant, kartais namų valymas būtų greitesnis, jei mažasis jums nepadėtų. Tačiau keletas metų pastangų tikrai atsipirks vėliau: ne tik jūsų šeimos, bet ir visame vaikų gyvenime. Įprotis tvarkytis ir palaikyti švarą kasdienę rutiną paverčia daug malonesne veikla. Dar daugiau, kai kuriuos suaugusiuosius tai taip atpalaiduoja, kad namų valymo paslaugos Vilniuje jiems paprasčiausiai nereikalingos.

Pasirinkimo galia

Jei norite įtraukti vaikus į namų ruošą, visada suteikite galimybę rinktis. Net jei visi pasiūlymai nėra viliojantys, į tvarkymąsi vaikas reaguos daug lengviau, jei galės pasirinkti jo manymu mažiausią blogybę. Vieni vaikai nemėgsta šlapinti rankų, o kitiems nepatinka dulkės ir sausumo pojūtis, tad tėvai turi elgtis liberaliai. Paprasčiausia bus jei leisite pasirinkti iš kelių variantų, o likusius darbus atliksite patys.

Bendradarbiaukite su vaiku

Vaikai mėgsta mėgdžioti suaugusiuosius ar vyresnius brolius ir seses – tai nėra paslaptis. Bet ja galite pasinaudoti ugdant gerus įpročius! Vaikai nuolat mokosi, todėl jiems patinka veikla su suaugusiaisiais, ypač jei gali jaustis lygiaverčiais bendradarbiais. Stebėdamas jus mažylis išmoks palaikyti tvarką ir suvoks, kaip reikia šluostyti dulkes ar nublizginti veidrodį. Be to, kitą kartą prieš jį tepliodamas taip pat prisimins savo sunkų darbą!

Kita svari priežastis bendradarbiauti yra tai, kad dirbsite kartu. Dažnai tėvelių klaida yra tai, kad namų valymas https://namuguru.lt/apie-mus/ patikimas vaikams, o jie patys tuo metu veikia kažką (vaiko požiūriu) nereikšmingo ir tada prisiversti dirbti juk taip sunku! Tvarkantis kartu su vaiku šios problemos neliks – visą laiką dirbsite kartu.

Būkite bendradarbiais, o ne viršininku ir pavaldiniu. Venkite vadovavimo vaikui ir prasto jo darbo vertinimo, nes tai demoralizuoja ir kitą kartą pagalbos tvarkantis galite nesitikėti. Kai kurioms užduotims mažyliui tiesiog stinga įgūdžių, tad leiskite jam juos ugdyti ir nereikalaukite per daug.

Pagalba pagal amžių

Amžius yra svarbus indikatorius, atskleidžiantis vaiko galimybes ir sugebėjimus. Pateikiame orientacinį sąrašą, kaip tvarkant namus gali prisidėti įvairaus amžiaus vaikai:

  • 2-3 metų amžiaus: susirinkti žaislus, padėti pervilkti patalynę, pamaitinti naminį augintinį, nuvalyti dulkes nuo apatinės lentynos, nunešti savo nešvarius drabužius į skalbinių dėžę, šluoti grindis sausa nedidele šluotele;
  • 4-5 metų amžiaus: pasikloti lovą, apvilkti pagalvėles užvalkalais, išdėlioti įrankius ar servetėles ant stalo, valyti dulkes nuo įvairių pasiekiamų paviršių, padėti iškrauti prekes iš krepšio ir sudėti į šaldytuvą;
  • 6-8 metų amžiaus: palaikyti tvarką ir švarą savo aplinkoje (kambaryje, žaidimo zonoje ir pan.), palaistyti kambarinius augalus, surūšiuoti skalbinius, padžiauti skalbinius, padėti su paprastų patiekalų ruošimu (užkandžiais, sumuštiniais), rūšiuoti kojines, lankstyti išskalbtus drabužius, padėti nuplauti automobilį;
  • 9-10 metų amžiaus: pervilkti patalynę, išplauti kriauklę ar vonią, padėti ruošiant maistą, išplauti indus, sudėti nešvarius indus į indaplovę, nublizginti stalo įrankius, išplauti grindis naudojant drėgną šluostę arba išsiurbti dulkių siurbliu, padėti kieme (grėbti lapus, kasti sniegą ir pan.);
  • Nuo 11 metų iki paauglystės vaikai gali atlikti visus „suaugusiųjų“ tvarkos ir švaros palaikymo darbus: išplauti ir išblizginti langus, patys išskalbti savo rūbus su skalbimo mašina, pagaminti maisto šeimai ir kt.

Bendra taisyklė yra ta, kad turite pradėti nuo lengvų užduočių ir palaipsniui pereiti prie sudėtingesnių. Visos mažiesiems skirtos užduotys visų pirma yra skirtos ugdyti tvarkos palaikymo įpročius ir supažindinti su namų ruoša, švaros palaikymo namuose darbais. Taigi, svarbu procesas, o ne rezultatas, kuris ne visada bus puikus.

Parašykite komentarą