Mūsų visuomenėje yra susiformavę tam tikri įpročiai

Mūsų visuomenėje yra susiformavę tam tikri įpročiai, prie kurių buvo pripratusios tiek ankstesnės kartos, tiek šiuolaikinė karta. Prie tokių pat įpročių stengiamės pratinti ir juos diegti jaunesnei kartai, kuri dar tik ruošiasi žengti į savarankišką gyvenimą. Žinoma, manome, kad mes specialiai nieko nesistengiame įdiegti, tačiau viskas ateina savaime.

Visų pirma perduodami kasdieniai įpročiai. Mūsų vaikai pamėgsta tokį maistą, kokį gaminame mes, dienos ritmas tampa panašus į mūsų. Taip yra dėl to, kad būdami dar visai maži, mūsų vaikai neturi pasirinkimo ir gauna tik tai, ką duodame mes. Žinoma, atėjus paauglystei vaikai ne maištauja, o bando atrasti save, atrasti pomėgius, kurie tikrai juos traukia, maistą, kuris tikrai jiems yra skanus (mes linkę tai vadinti maištavimu, ėjimu prieš sistemą). Vertėtų leisti paaugliams pasirinkti patiems tam tikrus dalykus: pagaminti tokius pietus, kokių jie nori (galbūt tai patiks visai šeimai), klausytis tokios muzikos, kokia patinka jiems (galbūt tokia muzika juos ramina arba padeda susikaupti), rengtis taip, kaip jie nori. Visa tai reikia leisti dėl to, kad taip jie išreiškia save, parodo, kokiomis asmenybėmis jie nori būti. Tik bandydami skirtingus dalykus, jie atranda save.

Taip pat ir suaugę vis bando skirtingus dalykus. Tik šie bandymai ne dėl to, kad atrasti save, bet dėl to, kad rutina taptų nebe tokia neįdomi. Daugeliui atrodo, kad rutina būna tik kasdieniame gyvenime, kai keliamės, einame į darbą, dirbame, grįžtame namo, ruošiame vakarienę, vakarą praleidžiame su šeima, einame miegoti, o ryte vėl viskas iš naujo. Rutina būna ir per šventes, kai kartojasi pramogos, maistas, žmonės, dalyvaujantys švenčių metu. Kad visą tai pagyvinti arba pakeisti, vietoj fejerverkų naudojamos gintaro dulkės, keičiama vieta, kurioje švenčiama, į šventes kviečiami kiti žmonės arba pamiršti artimieji, su kuriais bendrauti vis vien malonu.

Kad ir kokio amžiaus būtume, vis vien nuolat keičiamės, tik pokyčių priežastys skirtingos. Vieni keičiasi dėl to, kad bando atrasti save, kiti keičiasi tam, kad būtų pagyvinta jau nusistovėjusi kasdienybė. Svarbu tai, kad nesvarbu kokios pokyčių priežastys, svarbu, kad tie pokyčiai būtų jums naudingi ir nekenktų kitiems.